Verklaring van de heer Bart De Wever, eerste minister van België, uitgesproken op de Conferentie over de tweestatenoplossing

*** Deze verklaring werd uitgesproken in New York op 22 september 2025 in het Engels tijdens de Conferentie over de Twee-Statenoplossing. Alleen het gesproken woord telt.***
Geachte secretaris-generaal, excellenties, geachte afgevaardigden, dames en heren,
Sta mij toe om allereerst president Macron en kroonprins bin Salman te danken voor hun inspanningen en leiderschap bij de organisatie van deze conferentie.
België heeft zich altijd uitgesproken vóór een tweestatenoplossing en bevestigt vandaag opnieuw dit standpunt door zich aan te sluiten bij de medeondertekenaars van de Verklaring van New York. Alleen met deze oplossing kunnen Israëli’s en Palestijnen zij aan zij in vrede en veiligheid leven.
Om dit streven te ondersteunen, heeft België sinds de Oslo-akkoorden bilaterale financiering en technische bijstand aan de Palestijnen verstrekt, voor een totaalbedrag van ongeveer 600 miljoen euro. We blijven ons ook inzetten voor de acute humanitaire noden in Gaza. Onlangs hebben we meer dan 190 ton aan humanitaire hulpgoederen per luchtbrug geleverd om te voldoen aan de meest dringende behoeften. De Belgische regering heeft daarnaast beslist om nog eens 12,5 miljoen euro toe te voegen aan het humanitaire budget voor Gaza, bovenop de reeds toegekende middelen. De volledige en vrije toegang tot Gaza om grootschalige humanitaire hulp te verlenen is een dringende noodzaak, nu de hongersnood officieel door de Verenigde Naties is erkend.
Dames en heren,
De hervatting van nederzettingsactiviteiten op de Westelijke Jordaanoever, in het bijzonder het E1-project, de militaire operatie die gericht is op de volledige bezetting van Gaza, evenals de onbeschrijfelijke humanitaire crisis, voeden vandaag de vrees dat vreedzaam en duurzaam samenleven in twee staten niet langer mogelijk zal zijn als er geen internationale reactie komt die de noodzaak bevestigt om het vooruitzicht van een Palestijnse staat levend te houden.
De recente verklaringen van een aantal Israëlische ministers, waaronder de eerste minister zelf, dat er “nooit een Palestijnse staat zal bestaan”, vormen een bijkomende reden om het recht en de noodzaak van de Palestijnen om een eigen staat te hebben, te bevestigen.
Daarom geeft België vandaag een krachtig politiek en diplomatiek signaal aan de wereld door zich aan te sluiten bij de groep landen die tijdens de high level week van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties de erkenning van de staat Palestina aankondigen. We sluiten ons hiermee aan bij het initiatief van Frankrijk en het Koninkrijk Saoedi-Arabië, zoals neergeschreven in een resolutie die door het Belgische Parlement werd aangenomen.
Met dit initiatief blijven we het internationaal recht steunen, in het bijzonder het recht op zelfbeschikking van volkeren. Laat me echter duidelijk zijn: deze stap mag nooit een beloning zijn voor Hamas. In het volle besef van het trauma dat veroorzaakt werd door de terroristische aanslagen van Hamas op 7 oktober 2023, zal België slechts overgaan tot de juridische erkenning van de staat Palestina zodra alle gijzelaars zijn vrijgelaten en alle terroristische organisaties, zoals Hamas, verwijderd zijn uit het Palestijnse bestuur.
De daadwerkelijke totstandbrenging van diplomatieke betrekkingen met de nieuwe staat Palestina – waaronder de opening van een Belgische ambassade en het afsluiten van internationale akkoorden – zal plaatsvinden zodra de doelstellingen van de Verklaring van New York zijn verwezenlijkt, met name de volledige demilitarisering van Hamas, en na de vernieuwing van het bestuur op basis van presidentiële en parlementaire verkiezingen, die Palestina een versterkte en vernieuwde Autoriteit zullen geven. Al deze stappen zijn bedoeld om de veiligheid van zowel de Israëlische als de Palestijnse bevolking te garanderen.
Tegelijkertijd doen we ook een krachtige oproep aan alle Arabische landen om de staat Israël te erkennen.
Laten we duidelijk zijn: de tweestatenoplossing is niet dood. Ze is gehavend, ja – maar ze kan nieuw leven worden ingeblazen. En dat is absoluut nodig, in het belang van beide volkeren.
Ik dank u.